Doprovodná akce

Matana Roberts (NYC, Constellation records)

Kdy

čtvrtek 13.12.2012 od 19:30 hod. – Dům umění Č. Budějovice

Ostinato festival a Galerie současného umění v Českých Budějovicích uvádějí  http://www.matanaroberts.com/

Progresivní afro-americká saxofonistka, klarinetistka, skladatelka, konceptualistka a improvizátorka Matana Roberts je zvláštním úkazem světové umělecké scény. Její nekonformní styl, dynamika, virtuozita a komplexnost fascinuje napříč kritickým spektrem.

Narodila se v roce 1978 v Chicagu, ve čtvrti South Side a v mládí se učila klasické hře na klarinet. Její otec ji seznámil už v dětství s hudbou Alberta Aylera a Sun Ra, stala se členkou společnosti Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM), založené v květnu roku 1965 v Chicagu, kde se jejími mentory stali Von Freeman a Fred Anderson, v jehož klubu vydala vůbec první album „Sticks and Stones“, které nahrála s triem, basistou Johnem Abramsem a hráčem na bicí Chadem Taylorem.
V roce 2002 se přestěhovala do New Yorku a věnovala se nejrůznějším projektům, spolupracovala s výraznými jmény americké nezávislé scény jako A Silver Mt. Zion, Tortoise, Prefuse 73 či Godspeed you!Black Emperor, hrála s řadou osobností, mezi nimi uveďme jména Oliver Lake, Julius Hemphill, Myra Melford, Jayne Cortez, Steve Lacy, Eugene Chadbourne, Henry Grimes, Nicole Mitchell, Robert Barry, Joe Maneri, Miya Masaoka či Ralph Aless, zajímala se o taneční projekty Merce Cunninghama a Saviona Glovera. V roce 2007 hostovala na London Jazz Festival se svou skupinou složenou z Joshe Abramse (kontrabas), Jeffa Parkera (kytara) a Franka Rosalyho (bicí), v roce 2008 vzniklo album The Chicago Project. V roce 2012 vystupovala solo na festivalu All Tomorrow’s Parties.
Multimediální projekt COIN COIN (2011) spojoval hudební, divadelní a umělecké koncepty, představující afroamerické dějiny, které zkoumala na sedmi generacích své vlastní rodiny.

“The better you know the rules, the more effectively you can break them.” Matana Roberts