Doprovodná akce

NORBERT SCHMIDT

Kdy

9. 12. 2014 od 18:00 hod. Kostel sv. Rodiny (Bigy), ul. Karla IV., České Budějovice

NORBERT SCHMIDT
PŘÍMLUVA ZA SOUČASNOST aneb SOUČASNÉ UMĚNÍ V KOSTELE

Současné umění a starý kostel – dva světy, které nemají nic společného? Je církev muzeální instituce, ve které má domov jen dávno minulá kultura a podivná ghetoidní výtvarničina, která nemá nic společného s tím, co potkáváme v Tate Modern nebo v MOMA?  A co současné umění, je to jen nesrozumitelná hra se skleněnými perlami pro několik zasvěcenců či snobů? Nebo dosahuje přece jen občas hloubek jako kdysi Fra Angelico či Michelangelo? Žijeme dnes opravdu v několika paralelních světech, které se v nejlepším případě nanejvýš z dálky jen tak na půl pusy pozdraví?
Tyto a podobné otázky se v právě dokončovaném interiéru kostela sv. Rodiny pokusí rozkrýt architekt Norbert Schmidt, vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě v Praze a redaktor teologické revue Salve, který také architektu Josefu Pleskotovi pomáhá právě při rekonstrukci kostela BiGy.
Debatní setkání pořádá Dům umění v Českých Budějovicích ve spolupráci s Duchovní správou Biskupského gymnázia. Večerem provází Michal Škoda.
 

Ing. arch. Mgr. Norbert Schmidt (* 1975) je architekt a redaktor teologické revue Salve, vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě UK. V současné době pracuje v AP ateliéru Josefa Pleskota, kde se podílí např. na obnově pražského dominikánského kláštera u sv. Jiljí a na rekonstrukci kostela sv. Rodiny Českých Budějovicích. Samostatně realizoval rekonstrukci krypty kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze (2005) a upravil tamní presbytář (2009). V akademickém kostele doprovází intervence umělců jako Václav Cigler, Adriena Šimotová, Jindřich Zeithamml, Stanislav Kolíbal, Choi Jeonghwa, Patrik Hábl, Jaromír Novotný ad. V roce 2013 dokončil s Helenou Kohlovou úpravu liturgického prostoru klášterního kostela ve Slaném. Na podzim 2014 inicioval dočasnou úpravu hrobu padlých na Bílé hoře, na které spolupracoval s malířem Patrikem Háblem a skladatelem Michalem Ratajem. Intervenci do barokního poutního areálu doprovázel široký kulturní program s podtitulem – Co nás rozdělilo, může dnes spojovat? Od listopadu 2014 do července 2015 hostí volyňská Galerie Na shledanou jeho architektonickou intervenci ÜBERRAUM. Na téma vztahu teologie, architektury a umění publikuje Norbert Schmidt v odborných i populárních časopisech.