Exhibition

Jan Kaplický – Future Systems

Date

V rámci výstav zaměřených na současnou architekturu připravil českobudějovický Dům umění na letošní léto prezentaci studia Future Systems. V čele tohoto architektonicko-designového studia stál Jan Kaplický (1937 – 2009), který je založil v Londýně (kam v `68 emigroval) v roce 1979.

Díky originálním nápadům, nadčasových projektům a osobitým názorům se Jan Kaplický stal velice uznávaným a firma se brzy dostala do popředí zájmu. Následovala řada ocenění, zde je třeba zmínit to nejdůležitější, čímž byla „Stirling Prize“, kterou získali za výtečnou stavbu Lords Media Center v Londýně. Z realizací nutno také připomenout například obchodní dům Seldfridges v Briminghamu (1999), či „podzemní“ dům realizovaný v roce 1994 ve Walesu. Na našem území doposud možno zaznamenat z „předemigračního“ Kaplického období pouze vilu a malý domek v Praze.

V roce 2006 vyhrál Jan Kaplický s Future Systems mezinárodní soutěž na výstavbu Národní knihovny v Praze na Letné. O osudu této stavby stále není jasno. Jako první šancí, kdy se budeme moc seznámit s dílem Future Systems na našem území, se jako nejpravděpodobnější jeví jeden z posledních projektů Jana Kaplického – českobudějovické koncertní a kongresové centrum. Tento na české poměry převratný návrh si objednala Jihočeská společnost přátel hudby a spolu s podporou města jej zamýšlí postavit ve čtvrti Čtyři dvory.

Jedná se „opět“ o velice originální stavbu, protaženého trojúhelníkového tvaru, černé, elegantní barvy, která je použitá na venkovním zvlněném opláštění, na kterém dominují dvě velká kruhovitá okna. Interiér atypicky tvarovaného objektu ukrývá po vstupu v zadní části několik oddělených využitelných prostor a velkou prostornou vstupní halu laděnou do modré barvy. Pod těmito prostory je ukryto podzemní parkoviště s netradičním vjezdem podél samotné budovy. V prostorách haly je krom nezbytného posezení kavárenského typu a vzrostlých stromů, navrženo široké točené schodiště vedoucí do dvou poslechových sálů.

Sály, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla, budou sloužit až sto členům symfonického orchestru. Větší, oranžový, sál bude mít kapacitu asi tisíc míst a menší, žlutý, asi čtyři sta. Oba poslechové prostory budou fluidně tvarované, čili v nich nenajdeme žádné ostré rohy, vybavené speciálními sedačkami a především za podiem budou poskytovat velmi netradiční výhled do krajiny, který bude možné přerušit projekčním plátnem.

Jak je u posledních projektů Future Systems běžné, je i u budovy koncertního a kongresového centra navrženo použití atypického až futuristického opláštění střechy. Relativně malé černé kruhové šupiny pokrývají rovnoměrně celou střechu, která tak může být zvlněná a prohýbaná do téměř libovolných tvarů. V České republice konstrukcí, tvarem, kapacitou i akustikou výjimečná stavba by se mohla začít stavět už v roce 2010.

Díky své aktuálnosti se tento projekt stal také stěžejním tématem výstavy Future Systems v Domě umění, se zájmem nejen představit výjimečnost Jana Kaplického, ale také nabídnout široké veřejnosti možnost seznámení se s touto pozoruhodnou stavbou.

VÝSTAVA VZNIKLA VE SPOLUPRÁCI S MINISTERSTVEM KULTURY ČR, JIHOČESKOU SPOLEČNOSTÍ PŘÁTEL HUDBY A ALBA DEISGN PRESS.

TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN STATUTÁRNÍM MĚSTEM ČESKÉ BUDĚJOVICE.