Exhibition

Martin Rajniš – Architektura

Date

V rámci architektonických výstav jsme pro letošní rok připravili projekt, představující tvorbu Martina Rajniše.

Ve stejné době, kdy právě Martin Rajniš reprezentuje – expozicí Přirozené architektury – Českou republiku na 12. mezinárodním Bienále architektury v italských Benátkách / 29.8. – 21.11. / se tak nabízí šance i domácímu publiku, seznámit se více s jeho dílem.

Martin Rajniš / 1944 / je mimo jiné spoluzakladatelem Komory architektů, společnosti Teratekton, České voroplavební společnosti a architektonické kanceláře E-MRAK. U širší veřejnosti je známý především jako spoluautor nové poštovny na Sněžce / spolu s P.Hoffmanem – atelier H.R.A /.

V letech 1962 – 69 vystudoval Fakultu architektury ČVUT a dvouleté postgraduální studium na AVU. Po studiích nastoupil do Liberecké „ Školky architektury „ architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka při atelieru SIAL, kde setrval do roku 1979. V roce 1986 založil DA studio a v letech 2003 – 05 pracoval v atelieru H. R. A. Později založil E – MRAK s.r.o. Období 1990 – 97 strávil jako profesor architektury na VŠUP v Praze a jako soudce soudu České komory architektury.

V posledních létech vzbudil Martin Rajniš pozornost především pozoruhodnými dřevěnými stavbami, / dosti se vyjímajícím našim českým poměrům / jako například Stodola v Maxově, Hráň u Slavonic, Věž Scholzberg u Maxova, Věž Bára II v Chrudimi, či Nová česká poštovna na Sněžce. Tyto realizace, které vytváří se svým týmem e-Mrak, jsou krokem vzdalujícím se typickým postupům architektonické tvorby / kde je v Rajnišovo případě nutno připomenout i další významné počiny, jako například spoluautorství u vzniku obchodního domu Máj, The Round House na Expo 86, Centra Nový Smíchov…. / Tato nová, originální díla jsou dokladem toho, že Rajniš často neváhá jít za hranice stavebního zákona, legálních postupů a hájí tak svobodu nezávislé tvorby. Nejedná se o nijak lukrativní a snadnou cestu, nýbrž cestu přinášející nové impulzy a jiné pohledy na architekturu. Jak sám uvádí: “Jsem anarchista nebo spíše libertarián. Ve světě regulí a bez svobody nedokážu dělat pořádné baráky ani přemejšlet o světě”.

Výstava v Českých Budějovicích představuje Rajniše jako architekta, ale také jako velkého cestovatele. Velkoformátové barevné tisky projektů a realizací / nabízejí průřez autorovy tvorby / doplňují dva dřevěné boxy, kde je možno setkat se s fotodokumentací z architektových cest i s jeho inspirací z okolí a přírody. V rámci tohoto projektu se rozrůstá prostor galerie Domu umění až na náměstí, kde je po dobu výstavy představena jedna z menších Rajnišovo staveb – Zenová kostka.