Výstava

Petra Herotová – Něco tady nehraje

Termín

ZAHÁJENÍ:  STŘEDA 28.11. 2012  OD 18.00 HOD.

Výstava Petry Herotové zaujímá významné místo v programu Domu umění a místním kulturním životě už proto, že domácímu publiku poprvé důstojně představuje práci úspěšné, mladé umělkyně žijící v jižních Čechách. Rodačka z Ostravy se totiž po studiích v Praze a po delším pobytu v Blansku u Brna rozhodla žít v jihočeském Týně nad Vltavou.

Práce „Něco tady nehraje“ jsou postaveny na konfrontaci kresby s technologií a originálu s kopií.
Jsou vlastně jistými laickými pokusy a výzkumy. Již v minulosti se Petra Herotová věnovala kvazivědeckému výzkumu různých složitých technologických systémů. Jako by se ptala na ty nejobyčejnější otázky Jak funguje…? Co se stane, když…? Co by bylo, kdyby…?  a diagramy a symbolickými schématy si dávala osobité poetické odpovědi – někdy hraničící až se svérázným cargo kultem. V nových pracích zkoumá, co se s vizuální informací stane, když na ně aplikuje změnu stranového poměru ze 4:3 na 16:9, kterážto nedávno nastala v oblasti televizního vysílání, či co nastane, nechá-li kresby rozmnožit podle předem nastaveného režimu kopírovacího stroje až k úplnému zániku zobrazení. Herotová je takový „malý technik“, jehož experimenty mají především rozšířit vizuální rejstřík kreseb. Soubor konceptuálních operací, jež k uměleckým spekulacím o vztazích mezi pojmy „originál“, „kopie“ či „norma“ neodmyslitelně patří, je v jejím podání mimořádně hravý a odlehčený. Jejich velkou předností je, že vycházejí z velmi všedních zkušeností. Jestliže nejspíše každý z nás někdy nesprávně nastavil televizní monitor a pak nevědomky shlédl podivně roztažený film, pro Herotovou to není chyba či nedostatek, ale produktivní činitel toho, co vidíme a jak obrazu rozumíme. Něco tady nehraje je jakýmsi souborem testů našeho vidění a porozumění uměleckým obrazům. Roli v něm hrají jak optické fenomény, tak filozofie artefaktu a humor.      

Petra Herotová se narodila v Ostravě roku 1980. Prošla vícero uměleckými školami a studium zakončila na VŠUP v Praze. V letech 2007 – 2010 byla kurátorkou Galerie města Blanska. Svou dramaturgií výrazně přispěla k mimořádné pověsti této galerie současného umění nedaleko Brna. Samostatné výstavy měla v jihlavské Galerii Půda, brněnském Eskortu nebo v několika pražských galeriích (Galerie Jelení, Entrance nebo etc. galerie). Pravidelně vystavuje spolu s Danielou Baráčkovou. Jako dvojice se naposledy představily letos, a to právě v Blansku. V roce 2007 byla její diplomová práce oceněna mezinárodní cenou Start PointPrize. O dva roky později postoupila mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižní ceny udělované umělcům mladším 35 let. V roce 2010 se přestěhovala do Týna nad Vltavou. Výstava v Domě umění je jejím druhým veřejným vystoupením na jihu Čech. Poprvé ji kurátor současné výstavy Jiří Ptáček spolu s umělcem Michalem Vavrečkou představili komorní výstavou v českobudějovickém bytovém výstavním prostoru Zutý Mánes (2010).

www.petraherotova.com