Doprovodná akce

Diamond Terrifier (usa) & Father Murphy (italy)

Kdy

17. 4. 2014 od 20:00

SRDEČNĚ ZVEME NA MIMOŘÁDNOU UDÁLOST DO DOMU UMĚNÍ

Diamond Terrifier (usa) & Father Murphy (italy) @ Ostinato // House of art České Budějovice
Významní představitelé italské experimentální hudby a “jiné psychedelie”Father Murphy, se po dvou letech vracejí na Ostinato, kde vystoupí společně s newyorským saxofonistou a experimentátorem Samem Hillmerem, který představí v české premiéře a na jediném koncertu svou solo inkarnaci pro saxofon, amplifikované objekty a elektroniku pod názvem Diamond Terrifier.

Sam Hillmer aka Diamond Terrifier je skladatel, saxofonista, DJ, kurátor, vizuální umělec a v neposlední řadě výrazná osobnost newyorského „downtownu“ a tamní noise-jazzové a experimentální scény. Dobře známý je především jako zakladatel a klíčová postava brooklynského avantgardního ansámblu ZS, který v Českých Budějovicích v rámci Ostinato vystoupil již v roce 2010. Hillmer patří mezi invenční saxofonisty a eklektické hudebníky s velmi dobrou znalostí západní avantgardy či širokého spektra z východní hudební tradice a současně zájmem o aktuální tendence v oblastech populární hudby. Hillmerova solo inkarnace Diamond Terrifier je typický kosmopolitní a post žánrový projekt jehož filosofie spočívá zejména v pozitivní zvukové destrukci a manipulaci. Hillmer se ponejvíce věnuje zvukovým texturám a hladinám a skrze rozšířený rejstřík hráčských technik a podporou elektroniky pak sofistikovaně vrství a manipuluje heterogenní zvukové světy se symptomy freejazzu, noise, ambientu, drone music, euforického popu či minimalismu. Diamond Terrifier má na kontě k dnešnímu dni celkem tři alba, která vyšla u prověřených značek jako Terrible records, Northern Spy či Sockets Records.

Father Murphy jsou dlouhá léta jedním z nejmysterioznějších hudebních projektů na italské scéně. Patří k čelním představitelům nového hnutí “italské okultní psychedelie“ a mezi jejich obdivovatele se řadí mj. i Michael Gira (Swans) anebo Julian Cope (The Crucial Three, The Teardrop Explodes). Čím dál častěji koncertují po celé Evropě a severní Americe, desky vydávají na labelech Boring Machines nebo Aagoo a na své tour si je zvou kapely jako Xiu Xiu, Deerhoof či Dirty Beaches. Na Ostinato se vracejí po dvou letech v redukované dvojčlenné sestavě, skvělé formě a s vyjímečnou nahrávkou “The Pain Is On Our Side Now” v zádech.

Father Murphy se vždy pohybovali mimo vyšlapané cesty, zabývají se různými religiozními tématy či kolektivní pamětí, stejně jako perverzí a rouhačstvím, v hudbě pak zrcadlí množství vlivů počínaje progresivní rockovou hudbou, přes noise a industrial až po starou i novou, zejména spirituálně zaměřenou, vážnou hudbu. Aktuální, letos v lednu vydané EP nazvané „The Pain Is On Our Side Now“ je jedna z nejsugestivnějších nahrávek z jejich diskografie. Oficiální tisková zpráva nové EP charakterizuje jako „svižnou vycházku divočinou, kde se spokojeně drží za ruce zmučený zpěv, magmatické drony, náhlé výlevy nejtemnější komorní hudby a vzplanutí dětinských melodií.“ Na této nepohodlné vycházce, která byla podobně jako třeba u Gary War, nebo Zoly Jesus zaznamenána na středověké pevnosti v italském Itri, vás pak doprovodí hostující Ezra Buchla z Gowns nebo klarinet Gianniho Giubleny Rosacroceho. Za mixem desky stojí Greg Saunier bubeník z Deerhoof.

www.ostinato.cz