Doprovodná akce

Moderní sakrální architektura-kaple,kostel,katedrála

Kdy

úterý 4.12.2012 od 16:00 hod.

Dům umění zve na další kroky za architekturou, tentokrát do Horké vany

Vnímání sakrálních staveb prochází poslední dobou změnou. Danost archetypu kostela nemá pevné kontury a ztrácí se v jakési pluralitní mlze. Vlastně je vše možné. Některé myšlenkové odnože dokonce zašly tak daleko, že začaly útočit na samou podstatu sakrality prostoru a atakují jej zevnitř. A právě tato bezbřehost ovlivňuje zpětně naše vnímání sakrálních staveb.

Jak má vlastně vypadat současný kostel?

Ukázka jedné konkrétní cesty, více staveb a mnoha myšlenek bude prezentovat moravský architekt Marek Jan Štěpán právě na této přednášce.

Marek Jan Štěpán (*1967) vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně a v roce 1997 založil Atelier Štěpán jako autorský ateliér, zabývající se architekturou a designem. Mezi jeho realizace patří největší porevoluční kostel sv. Ducha v Ostravě (2007) , kostel sv. Ducha v Šumné (2008), Areál mše Benedikta XVI. v Brně (2009) či Café fara v Kletnici (2009-12). Je autorem unikátního konceptu bydlení Freedomky, držitelem Ceny Klubu za starou Prahu a Grand prix Obce architektů v kategorii rekonstrukce. V letech 1997 až 2011 vyučoval na VUT v Brně. Nyní pracuje na velké liturgické úpravě katedrály v Českých Budějovicích.